Platforma wibracyjna, trenażer, czy podest - co wybrać? Producenci urządzeń w różny sposób nazywają te z pozoru podobne do siebie urządzenia. W kwestii wyjaśnienia - trenażer wibracyjny to nic innego jak urządzenie do przeprowadzenia treningu z użyciem wibracji, więc pod tą nazwą może kryć się zarówno podest wibracyjny, jak i platforma. Ale te urządzenia jednak różnią się od siebie. Podest wibracyjny ma ograniczone możliwości treningowe. Można na nim bowiem wykonać jedynie trening na stojąco. Platforma wibracyjna to natomiast urządzenie o dużo szerszych funkcjach, które daje te same możliwości co podest wibracyjny i wiele, wiele więcej.

Na wstępie warto podkreślić, jakie są zalety treningu z wykorzystaniem wibracji. Jest to aktywność fizyczna, która przede wszystkim pozwala maksymalnie wykorzystać nasz czas na efektywny trening. Dzieje się tak, ponieważ trenażer wibracyjny daje możliwość aktywizacji tych samych ścięgien, mięśni i nerwów, które pobudzane są podczas tradycyjnego treningu na siłowni. Z tą różnicą, że zajmuje dużo mniej czasu, bo kilka 10-15-minutowych sesji jest w stanie dać efekty równoważne z tymi, co podczas kilku godzin aktywności na klasycznej siłowni. Dlatego jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na długie treningi, chcą w możliwie najkrótszym czasie uzyskać maksymalne efekty ćwiczeń lub po prostu nie czują się najlepiej w dość specyficznym środowisku, jakim jest siłownia.

Czy trenażer wibracyjny jest tym samym co podest

Korzyści ze stosowania treningu wibracyjnego jest jednak znacznie więcej. Trenażer wibracyjny wytwarza drgania, które aktywizują wszystkich mięśnie naszego ciała, w tym mięśnie głębokie, które nie są trenowane podczas tradycyjnych ćwiczeń na siłowni, a mają niebagatelne znaczenie. Odpowiadają bowiem za aparat ruchu, w tym równowagę i siłę kalisteniczną. Są ważne m. in. jako uzupełnienie treningu biegacza, ponieważ zapobiegają powstawaniu kontuzji. Mięśnie głębokie powinni trenować jednak wszyscy, bo to one odpowiadają np. za to, czy po poślizgnięciu na lodzie utrzymamy równowagę, czy przewrócimy się.

Ponadto, wibracje w znaczący sposób poprawiają krążenie krwi i limfy. Dzięki temu, trening taki w pakiecie zapewnia poprawę napięcia skóry i znaczną redukcję cellulitu. Ćwiczenia z wykorzystaniem platformy wibracyjnej przyspieszają także metabolizm i jednocześnie poprawiają szybkość usuwania toksyn z organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej.

Skuteczny trening na platformie wibracyjnej

Szerokie spektrum zastosowania sprawia, że platforma wibracyjna to idealne rozwiązanie także dla seniorów, którzy mogą włączyć trening z drganiami w działania związane z rehabilitacją i dążeniem do utrzymania jak najpełniejszej sprawności. Trzeba jednak pamiętać, że platformy wibracyjne, z racji wielu błędów w nazewnictwie, co tłumaczyliśmy we wstępie artykułów, mogą nie zawsze pozwalać na wykonanie tak szerokiego treningu ciała. Często podesty wibracyjne są przypadkowo lub umyślnie nazywane platformami wibracyjnymi, choć mają ograniczone funkcje. Warto wybrać sprawdzony sprzęt, taki jak Platforma wibracyjna Power Board. Generuje ona 20 poziomów wibracji, których moc regulujemy wygodnie za pomocą pilota lub panelu sterowania.

Platforma wibracyjna Power Board generuje wibracje, których moc (20 poziomów) regulujemy za pomocą pilota lub panelu sterowania. Wibracje te powodują, że mięśnie osoby stojącej na urządzeniu zaczynają się kurczyć i rozkurczać. Oznacza to, że nawet samo stanięcie na platformie wibracyjnej stymuluje mięśnie do pracy. O tym, która grupa mięśniowa będzie pracowała decydujemy przybierając odpowiednią pozycję na urządzeniu. Trening bierny, bo tak nazywa się fachowo tę formę ćwiczenia, polecany jest w rehabilitacji różnych schorzeń, ponieważ służypoprawie koordynacji psycho-ruchowej, równowagi i ogólnej kondycji używającego platformy Power Board.